Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki Gminne

Dożynki Gminne to ukoronowanie całorocznego trudu rolników, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów. Z dożynkami wiąże się szereg ciekawych obyczajów i tradycji, z których dzisiaj kojarzymy najbardziej wieńce dożynkowe, niesione jako dar przed ołtarz na Mszę św. rozpoczynającą każdą edycję święta.   

W naszej Gminie co roku obchodzone są uroczystości dożynkowe w jednej miejscowości na terenie naszej gminy. Do dożynek sołectwo przygotowuje się wiele miesięcy wcześniej. Wszyscy przygotowują posesje, aby w ten dzień było odświętnie i czysto. Mieszkańcy przygotowują z ziół, zbóż, warzyw, owoców przepiękne wieńce dożynkowe, które okazują się później dziełem sztuki.

W dniu dożynek odbywa się konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy i zwycięskie drużyny otrzymują nagrody z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza. Mieszkańcy mają swoje stoiska dzięki czemu mogą własnoręcznie przygotowywać wyroby i przepyszne jedzenie, np. smalec z ogórkiem i chlebem, naleśniki czy pierogi. W godzinach popołudniowych uroczystości dożynkowe rozpoczyna msza św., podczas której uczestnicy imprezy dziękują za plony i urodzaj. Uczestnicy zwiedzają stoiska i oglądają wieńce dożynkowe. Przed występem Gwiazdy Wieczoru każdy może znaleźć coś dla siebie w bogatym programie występów lokalnych artystów, młodzieży ze szkół. Wieczorem wszyscy obecni na placu bawią do białego rana.

Pragniemy zaangażować zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież do wspólnego uczestnictwa w tych corocznych obchodach. Dostrzegamy, że impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością oraz że jest tak bardzo pozytywnie odbierana. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych odsłonach dożynek – czasu spędzonego z samymi pozytywnymi emocjami.

 

 

 

Wersja XML