Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pomiary jakości powietrza

 

Gmina Prusice - pomiar ogólny

 

Prusice, Rynek

 

Prusice, ul. Północna - Plac zabaw

 

Skokowa, ul. Wrocławska 9 - Szkoła Podstawowa

 

Prusice, ul. Żmigrodzka 43 - Szkoła Podstawowa

 

Wszemirów, Świetlica wiejska

 
 

Sprawdź czym oddychasz… 

Zanieczyszczenie powietrza to problem, z którym zmierza się dziś cały świat. Jego przyczyną jest przede wszystkim ogrzewanie domów słabej jakości paliwami (węglem i drewnem), korzystanie z przestarzałych pieców, nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii, a także duży ruch samochodowy. Gmina Prusice stale podejmuje kroki i działania ograniczające niską emisję poprzez m.in. dofinansowania do instalacji paneli fotowoltaicznych czy wymiany źródeł ogrzewania na bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska.

Aby stale monitorować jakość powietrza w Gminie Prusice zostały zamontowane zaawansowane urządzenia EkoSłupek AirSensor do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych. Zostały one wyposażone w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Brak opisu obrazka

Rozwiązanie to służy zwiększaniu świadomości społecznej jakości powietrza, a także ostrzega kolorem światła przed szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami. Szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń w powietrzu dokonywanych przez urządzenia można odczytywać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej EkoSłupek oraz dokonywać ich analiz na platformie internetowej AirSensor.
Urządzenia te otrzymały prestiżową nagrodę Ekolaur w kategorii Ekoprodukt, zielone technologie w 18. edycji Konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019”.  

Na terenie Gminy Prusice stanęło łącznie 5 słupków zlokalizowanych na rynku, przy placu zabaw na ul. Południowej, przy Szkole Podstawowej w Prusicach i Skokowej, jak również przy świetlicy we Wszemirowie. Pomiary dotyczą pyłów zawieszonych: PM1, PM2.5, PM10 oraz formaldehydów.

Warto dodać, że Ekosłupki pojawią się także w całym Powiecie Trzebnickim, dzięki inicjatywnie podjętej przez Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. W każdej z gmin zostanie zamontowane jedno urządzenie pomiarowe, dzięki czemu będziemy mieć pogląd na jakość powietrza w naszym najbliższym regionie.

Zachęcamy do zainstalowania aplikacji EkoSłupek oraz monitorowania pomiarów jakości powietrza w Gminie Prusice. Celem naszej akcji jest wpływ na świadomość ekologiczną społeczeństwa, co mamy nadzieję polepszy nie tylko jakość powietrza, ale również jakość życia mieszkańców.

Więcej: Ekosłupek - e-Gminy

 

 

Wersja XML