Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

W Gminie Prusice zmierzymy jakość powietrza

Brak opisu obrazka 

Zanieczyszczenie powietrza to problem, z którym zmierza się dziś cały świat. Jego przyczyną jest przede wszystkim ogrzewanie domów słabej jakości paliwami (węglem i drewnem), korzystanie z przestarzałych pieców, nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii, a także duży ruch samochodowy. Gmina Prusice stale podejmuje kroki i działania ograniczające niską emisję poprzez m.in. dofinansowania do instalacji paneli fotowoltaicznych czy wymiany źródeł ogrzewania na bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska.

Aby stale monitorować jakość powietrza w Gminie Prusice w przyszłym tygodniu zostaną zamontowane zaawansowane urządzenia EkoSłupek AirSensor do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych. Zostały one wyposażone w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Rozwiązanie to służy zwiększaniu świadomości społecznej jakości powietrza, a także ostrzega kolorem światła przed szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami na terenach otwartych. Szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń w powietrzu dokonywanych przez urządzenia można odczytywać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej EkoSłupek oraz dokonywać ich analiz na platformie internetowej AirSensor. Urządzenia te otrzymały prestiżową nagrodę Ekolaur w kategorii Ekoprodukt, zielone technologie w 18. edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019”.  

Na terenie Gminy Prusice pojawi się łącznie 5 słupków zlokalizowanych m.in. na rynku, przy placu zabaw na ul. Południowej, przy Szkole Podstawowej w Prusicach i Skokowej, jak również przy świetlicy we Wszemirowie. Początkowo pomiary będą dotyczyły m.in. pyłów zawieszonych: PM1, PM2.5, PM10 i formaldehydów, a docelowo będą rozszerzane o kolejne parametry.

Warto dodać, że Ekosłupki pojawią się także w całym Powiecie Trzebnickim, dzięki inicjatywnie podjętej przez Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. W każdej z gmin zostanie zamontowane jedno urządzenie pomiarowe, dzięki czemu będziemy mieć pogląd na jakość powietrza w naszym najbliższym regionie.
 

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Wersja XML